gym-room-1178293_640

Mata do ćwiczeń – podstawą każdej aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna to najważniejszy, najtańszy i najprzyjemniejszy sposób profilaktyki chorób cywilizacyjnych i zdrowego, młodego wyglądu. Nie dziwi więc popularność zarówno zorganizowanych zajęć w klubach fitness, jak i rosnąca popularność ćwiczeń z domowym zaciszu. Tym, co je łączy, jest niezaprzeczalnie zapewnienie wygodnego i bezpiecznego podłoża do ćwiczeń- wymagania te spełnia profesjonalna mata do ćwiczeń. Maty cechuje różnorodność wymiarów, faktur i grubości, a co za tym idzie- cen. Najwięksi producenci odzieży sportowej czy sprzętu mają maty do ćwiczeń w swojej ofercie. Czym kierować się przy wyborze maty?

Maty treningowa

Mata do ćwiczeń przeznaczona typowo do treningu, ma za zadanie przede wszystkim amortyzować i chronić ciało podczas wysiłku fizycznego. Ma to na celu ochronę przed kontuzjami i zapewnienie komfortu ćwiczeń. Mata tego typu powinna cechować się dużą wytrzymałością, łatwością w utrzymaniu jej czystości oraz nie powinna wchłaniać wilgoci. Standardowe wymiary to 200 x100 cm lub 200 x120 cm, a grubość- 5 do 7 mm.

Mata do jogi

Nie ma chyba większej różnorodności w kwestii wyboru maty, niż w przypadku maty do jogi. Kompozyty użyte do ich produkcji to ekologiczna juta czy kauczuk bądź tworzywa sztuczne. Zróżnicowanie w zakresie grubości (2- 6 mm) wynika z rodzaju praktyki- maty grube doskonale amortyzują, cienkie zaś są kompaktowe i doskonałe w przypadku mobilności ćwiczącego. Mata powinna być dłuższa o ok. 20 cm od ćwiczącego, a proponowany zakres szerokości to 60- 80 cm. Maty do jogi cechuje także bogata kolorystyka.

Maty ochronne

Matą do ćwiczeń o specjalnym przeznaczeniu są maty ochronne- stosowane w ramach stabilizacji sprzętu treningowego i ochrony podłoża. Doskonale sprawdzają się jako podkłady pod rowerki treningowe czy orbitreki-  chronią podłogę przed zarysowaniem, tłumią dźwięki pracującej maszyny i zapobiegają jej ślizganiu się.

Mata tatami

Szczególnym rodzajem maty do ćwiczeń jest mata tatami, wykorzystywana w sztukach walki. Pierwotnie była wykonywana ze słomy, obecnie- z tworzyw sztucznych. Maty tego typu muszą wykazywać dużą grubość i wybitne właściwości amortyzujące. Nie mogą ograniczać dynamiki określonych technik, np, wyskoków. Nowocześniejszą ich wersją są maty „puzzle”.

Bez względu na szczegółowe przeznaczenie, mata powinna być antypoślizgowa, wytrzymała, łatwa w utrzymaniu czystości i wygodna do transportu- osiąga się to poprzez możliwość jej zwinięcia lub złożenia. Nie powinna się także odkształcać podczas użytkowania. Kierując się specyfiką maty i jej ceną, każdy ćwiczący znajdzie tę idealną dla siebie.

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>