kickboxer-1561793_640

Kimono – rodzaje w zależności od sztuki uprawianej walki

Czym jest kimono?

Kimonem przyjęło się nazywać strój, w którym sportowiec uprawia sporty związane z walką. Mogłoby się wydawać, iż wszystkie kimona wyglądają dokładnie tak samo, jednak w zależności od sportu, widoczne są różnice pomiędzy poszczególnymi typami. Tak jak konkretne sztuki walki cechują się odmiennymi zasadami, tak samo stroje do nich przeznaczone charakteryzuję istotne różnice w detalach. Niezależnie jednak od typu tego ubioru, bardzo ważny jest fakt, który sugeruje iż pierwsze prania powinny się odbyć metodą na zimno, dopiero średnio od piątego prania należy ustawić temperaturę na 40 stopni. Dodatkowo suszenie powinno się odbywać na świeżym powietrzu.

Kimono stosowane w Judo

Zwane także judogami, ze względu na charakter tego typu walki, muszą być bardzo wytrzymałe.W większości przypadków wykonywane są z tak zwanej specjalnej plecionki, dzięki czemu są one wytrzymałe na rozerwania oraz rozciągnięcia. Posiada ono także specjalne wzmocnienie w okolicach szyi. Osoby zaczynające swoją przygodę z judo, oraz te które trenują w okresie letnim, powinny zakupić kimono zrobione z plecionki pojedynczej. Jest to wersja bardzo lekka, a co za tym idzie także niedroga. Jeżeli zawodnik nabierze już wprawy, poleca się mu zakupienie tego stroju z plecionki podwójnej. Wprawdzie jego waga jest wtedy dużo cięższa, ale ma to przełożenie w parametrach wytrzymałościowych.

Kimono stosowane w Karate

Nazywane są karategami. Najważniejszym atutem tego typu stroju to swoboda, ponieważ charakter tego rodzaju sportu wymaga braku ograniczeń w swobodzie poruszania się. Logicznym więc jest iż nogawki oraz rękawy są bardzo luźne. Po kilku praniach, model uszyty z tego materiału ma tendencje do kurczenia się, warto więc kupić o jeden rozmiar większy. Najważniejszym parametrem jest grubość. Skala grubości, w najpopularniejszych wyborach, waha się pomiędzy 8oz a 16oz. Należy jednak pamiętać iż o ile mniejsza wartość idealnie nadaje się dla dzieci, to grubości z wyższym są już przeznaczone docelowo dla zawodowców.

Kimono stosowane w Aikido

Potocznie nazywane są jako keikogi. W ich skład wchodzi głównie bluza oraz spodnie. Rękawy są długie do połowy łokcia, natomiast nogawki do połowy łydki. Model w tym sporcie wykonany jest w większości przypadków z bawełny. Dokładnie taki model przeznaczony jest głównie dla początkujących, jednak gdy zawodnik nabiera doświadczenia, odpowiednim strojem będzie hakama. Hakama to szerokie spodnie, zakładane na kimono, ich głównym zadaniem są swobodne ruchy.

Kimono stosowane w Ju-Jitsu

Strój tego stroju jest bardzo charakterystyczny. Rękawy skrócone  są do długości 75%, nogawki także są krótsze. Najczęściej występują w kolorze białym oraz niebieskim. Wykonane są z pojedynczych oraz podwójnych splotów, co za tym idzie właściwości są niemal identyczne jak w przypadku judogi. Przy intensywnych treningach, warto zaopatrzyć się w zapasowy komplet, gdyż specyfika materiału powoduje iż szybko przesiąkają potem i wydzielają nieprzyjemny zapach. Kołnierz w tego typu stroju jest wzmacniany.

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>