kettlebell-1045067_640

Kimono – krótka historia stroju, który zawojował świat

Na pewno wielu z nas zastanawia się, w jakiej części świata najczęściej zakłada się kimono. Intuicja, jak również skojarzenia ze słowem kimono podpowiadałyby nam, że kimono jest strojem, który jest chętnie noszony przez sportowców z Azji. Prawda jednak jest bardziej niejednoznaczna. Otóż okazuje się, że kimono to strój, który chętnie noszą również osoby na kontynencie europejskim oraz w Ameryce Północnej. I wcale nie są to zawodowi sportowcy. Kimono jest bowiem strojem, w którym ćwiczą amatorzy, bez względu na wiek.

W jakim kraju kimono jest najczęściej noszone?

Kraje, w których ludzie najczęściej noszą kimono to państwa azjatyckie, takie jak Chiny, Korea Północna czy Wietnam. Moda na kimono przywędrowała do Europy Zachodniej oraz do Stanów Zjednoczonych za sprawą mieszkańców Azji, którzy masowo emigrowali do krajów europejskich i na Nowy Kontynent w poszukiwaniu lepszego życia. Rodzi się więc pytanie, czym tak naprawdę jest kimono tradycyjnym strojem, czy raczej elementem kultury masowej, który na dobre wtargnął się do naszego zachodniego stylu życia. Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest kimono. Zastanówmy się nad etymologią tego dziwnie obco brzmiącego słowa, jakim jest wyraz kimono.

Co oznacza słowo kimono?

Często zdarza się, że nawet osoby, które noszą kimono nie wiedzą, co tak naprawdę oznacza to słowo. Dlatego też wyjaśnijmy, a tym, którzy nie pamiętają przypomnijmy, co oznacza słowo kimono. Źródłosłów tego określenia jest bardzo bogaty. Dosłownie w języku japońskim słowo kimono oznacza ”coś do noszenia na sobie”. Jak widać, na pierwszy rzut oka, znaczenie wyrazu kimono nie jest zbyt odkrywcze. Za to, jeżeli przyjrzymy się historii oraz ludziom, którzy noszą ten zadziwiający strój, jakim je. st kimono, to bardzo się zdziwimy.

Historia kimono

Kimono to tradycyjny japoński strój. Co ciekawe, jego dzieje sięgają starożytności, kiedy to powstało kimono. Na przestrzeni lat,pojęcie o tym jak ma wyglądać kimono ewoluowało. Obecnie tradycyjne kimono jest prostym, jedwabnym strojem. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety noszą takie same kimono. Wyróżnia się kimono, które należy założyć na specjalne okazje, jak i takie, które nosi się na co dzień. Stroje typu kimono są zazwyczaj dostępne dla kieszeni zwykłego Japończyka, jednak trzeba tu wskazać, że istnieją również kimono, których cena jest tak olbrzymia, że mało który mieszkaniec Kraju Kwitnącej Wiśni może sobie pozwolić na zakup takiego kimono. Jak radzą sobie Japończycy z wysoką, nieosiągalną ceną kimono? Po prostu rezygnują z zakupu zbyt drogiego kimono. Wybierają natomiast takie kimono, na które ich stać i to w nim trenują karate.

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>